КРИТЕРІЇ ДОБРА

КРИТЕРІЇ ДОБРА
(по главі «Критерії добра» з книги Е. Піньковської «Детектор лестощів»)

Валяєв Дмитро

Людина, яка почала займатися самопізнанням, рано чи пізно, зіштовхується з питаннями: «Що таке добро?», «Які є критерії добра?». Розібратися в цих складних (для людини, яка тільки спрямувалася до самопізнання) питаннях\ допоможе глава «Критерії добра» з книги Е. Піньковської «Детектор лестощів» (1).
Для початку, автор пропонує відповісти собі на 3 питання, щоб проявити себе:
1. Чи досяг того, про що мріялося?
2. Яким шляхом (сам або з чиєюсь допомогою)?
3. Зараз на фініші чи на новому старті?
Якщо відповіді «так», «я сам» і «на фініші», значить свідомість ще пербуває на рівні «я», «я і вони», «я + вони». Але якщо в людині достатньо накопичено подяки і відповідальності, тоді є розуміння, що у всіх труднощах завжди допомагає Бог. Свідомість вже переходить у «вони і я», «вони + я», «ми» і людина намагається жити за Божими законами (1, с. 283).
«Та людина, яка живе по цивільних і моральних законах, освічениа миролюбна, терпляча, як правило, розуміє потреби інших і вміє прощати образи» – пише Е. Піньковська (1, с. 285).
Осмислення змісту глави «Критерії добра», дає розуміння, що попереду на мене чекає ще багато роботи на шляху пізнання себе. Ще не вдається системно застосовувати базові критерії добра, зазначені автором у цій главі, наприклад: бути правдивим, не завищувати самооцінку, не завищувати чужі досягнення (не лестити), бути справедливим учителем, бути вдячним і відповідальним, рухатися вперед в саморозвитку, бути вдячним Богу.
Прикладом тому є ситуації, які приносить кожен день: ми втомлюємося від побутових проблем і нам лінь працювати над собою, ми часто присвоюємо успіхи дня собі любимому, забуваючи, що все послано Богом, забуваємо дякувати і бути відповідальними за поразки і невдачі. Але головне – це не сумувати і не опускати руки, а впевнено рухатися по наміченій траєкторії особистісного розвитку, і тільки так нам буде відкритий великий дар пізнання себе, пізнання Добра (Миролюбність, Терпіння, Розуміння, Справедливість, Подяка, Прощення, Милосердя).
Щоб більш успішніше скласти іспити, в допомогу нам наводяться вирази мудрих людей:
«Не нашкодь!»
«Хвалу і наклеп приймай байдуже»
«Ніщо не надто»
«Не сперечайся з дурнем»
«Знання сила»
«Все проходить і це пройде»
«Найкраще – ворог хорошого»
«Якщо вони зрозумілі, значить ти пізнаєш терпіння, поступливість, уміння віддавати і не шкодувати гроші, сили, час, турботу, знання для них. Хто ці «вони»? Рідні? Друзі? Колеги? Сусіди? Співгромадяни?» – пропонує відповісти собі на ці питання Е. Піньковська (1, с. 286).
«Та людина, яка скаже, що давно намагається жити за заповідями Божими, і її духовне життя осмислене не як жертва для людей, а як служіння їм, така людина вміє мислити в режимі «ми».
На цьому етапі становлення і розвиток людини, яка вважає себе віруючою, необхідні відповідні чесноти.
Автор називає чотири основні чесноти:
• Міра (Не взяти собі більше, ніж потрібно і віддати іншому не менше, ніж можна).
• Мудрість (Перш ніж щось зробити, слід зрозуміти для себе: коли, де, скільки і навіщо це треба зробити?).
• Милосердя (Це сувора справедливість до всіх людей, які творять «зло в добро», і до всіх, що чинять «добро у злі»).
• Мужність (Не втрачати самовладання в небезпеці).
Кожна людина поетапно перебуватиме в режимі «я», «я і вони», «вони і я», «ми» з безліччю складових властивостей характеру.
«Тільки сама людина, що дає собі правдиву оцінку, може регулювати своє подальше сходження, своє стояння на одному місці або відступ від задуманого шляху» (1, с. 287).

Література

1. Пиньковская Э. А. Спаси и сохрани: в 3-х т. Том 3: «Детектор лести» / Э. А. Пиньковская .– Черкассы : Издатель Чабаненко Ю.А., 2013. – 436 с.
2. Самопізнання і самовдосконалення в схемах, формулах, таблицях : навчально-методичний посібник / під загальною редакцією Е. А. Піньковської, Т. В. Черкашиної, укладач А. В. Аносова. – Черкаси : Видавець Чабаненко Ю. А., 2018. – 152 с.