У главі «Учень або співробітник» з книги Піньковської Е. А. «Детектор лести» автор пропонує оцінювати себе: ти учень чи співробітник?
У тлумачному словнику С. Ожегова поняття учень визначається як людина, яка навчається чому-небудь у кого-небудь; послідовник якого-небудь вчення, той хто вивчає, вивчав щось під керівництвом когось. При цьому ключове слово – навчається.
Згідно зі словником співробітник – це людина, яка працює разом з кимось, помічник. У деяких назвах працівник, а також взагалі службовець. Ключове слово визначення – служить.
У главі автор пропонує ясніше відкривати самого себе внутрішнього, щоб правдиво давши собі оцінку, зрозуміти, на якому етапі «навчання – співробітництво» ти знаходишся, і на який щабель безкорисливих стосунків здатен – «вони і я» чи «вони + я».
Автор звертає увагу на послідовність в освоєнні «ментальних гігієнічних» навичок для людини, яка удосконалюється у навчанні. Головним принципом має стати девіз «Не нашкодь!». Обов’язковим є дотримання як цивільних, так і моральних законів у думках, словах, вчинках.
Для визначення того, учень ти чи співробітник, пропонується наступний тест.
До учня висуваються наступні вимоги:
- Не сміти!
- Не порушуй!
- Не візьми!
- Не суди!
- Не марнуй!
- Не забувай!
- Не нашкодь!
До співробітника вимоги вже суворіші:
- Прибирай!
- Дотримуйся!
- Віддай!
- Виправдай!
- Примножуй!
- Пам’ятай!
- Рятуй! (1, с. 341).
Потрібно вчитися мистецтву жити так, щоб не робити боргів, не давати обіцянок, які не зможеш виконати, чітко знати свої обов’язки, – радить автор глави (1, с. 343).
Аналізуючи себе у контексті розглянутої у главі проблеми, можу підсумувати, що відтоді як я познайомилася з системою самопізнання, все частіше, ніж це було раніше, намагаюся жити за принципом «Не нашкодь!», більш усвідомлено та доцільно давати обіцянки.
Література
- Пиньковская Э.А. Серия книг «Спаси и сохрани». Том 3. «Детектор лести». Черкассы : Издатель Чабаненко Ю. А., 2013. 436 с. + 3 таблицы.
- Євтух М. Б., Черкашина Т. В. Культура взаємин : Підручник. – 3-те вид., переробл. і допов. – Черкаси :Видавець Чабаненко Ю.А., 2012. – 340 с.
Тетяна Келеберда