У заключній главі книги «Детектор лестощів» – «Унікальні формули» автор Емма Піньковська підсумовує щодо правил та формул, які допоможуть у процесі самопізнання.
У главі підкреслюється, що чим системніше людина займається самопізнанням, тим спокійніше вона сприймає оточуючу дійсність. Отже, одним з правил самопізнавальної діяльності є «правило 3 П» – поступовість, поступеневість, постійність.
Щоб розуміти, чи правильний обраний шлях і чи не затримався на місці – слід порівнювати себе теперішнього із собою минулим. В нагоді стане таблиця «Леонардо» (автора Емми Піньковської), яка описує внутрішні якості людини від негативних до позитивних за рівнями – від низького (першого) до високого (п`ятого). У цій таблиці можна відшукати, на якій горизонталі ти знаходишся, які сходинки потрібно «підтягнути», тобто побудувати індивідуальну траєкторію трансформації виявлених в собі негативних якостей у більш позитивні.
Аналіз та трансформацію своїх дій, слів та думок можна здійснювати «після події», «під час події», а краще – «до події» (1, с. 431).
Думати, говорити і діяти слід, обов`язково дотримуючись законів: громадянських, моральних, духовних.
У главі на прикладі аналізу своєї взаємодії з законом, наведена формула, яку можна використовувати у будь-якій ситуації, відповідно до того, з ким чи з чим взаємодієш:
- Ти і закон (існуєте нарізно).
- Ти до закону (виявляєш інтерес).
- Ти з законом (вже ознайомився).
- Ти у законі (вивчив всі положення).
- Закон з тобою (допомагає в суперечках).
- Закон у тобі (допомагає протидіяти беззаконню).
- Закон через тебе (твоїми зусиллями створюється система законослухняності в твоїй сім’ї, колективі, місті (1, с. 432).
Автор роз`яснює, що по мірі розвитку самосвідомості вимоги до виконання обов’язків стають жорсткішими, проте і покарання вже м’якші. Закон карми відповідно до п’ятого рівня діє в режимі «любові та пощади», тоді як у першому рівні – у режимі «око за око», у другому – «відплата за гріхи», третьому – «на неправильну дію – протидія», четвертому – «за причиною отримаєш наслідок». А от у п’ятому – «розумно мисляча людина сама бачить свої помилки та осуджує і наказує себе сама» (1, с. 429 – 430). Але й діє така людина вже більш відповідально, у рамках законів, намагаючись дотримуватися принципу «не нашкодь», і таким чином не наносить так багато шкоди, як на початкових рівнях розвитку своєї свідомості, сама намагається виправити свої недоліки, тому й наслідки її дій м`якші.
Наступна формула допомагає зберігати самовладання: якщо те, що про тебе сказали, правда, то навіщо ображатися, якщо неправда, тим паче немає на що ображатися (1, с. 433).
Щоб устояти, не поступитися беззаконню, злу, потрібно, як наголошує автор, проявити волю і характер, відвагу і благородство.
Таким чином, усі перелічені в означеній главі та багато інших, викладених у творах автора, унікальні формули та правила допомагають пізнавати та вдосконалювати себе, реалізувати свої можливості для досягнення поставлених цілей.
Література
- Пиньковская Э. А. Серия книг «Спаси и сохрани». Том 3. «Детектор лести». Черкассы : Издатель Чабаненко Ю. А., 2013. 436 с. + 3 таблицы.