Уроки любові до землі

Уроки любові до землі

(за книгою Е. А. Піньковської «Моя земля»)

 

Аносова Анастасія Вікторівна,

методист центру практичної

психології і соціальної роботи Київського обласного

інституту післядипломної освіти педагогічних кадрів

 

Мета: формування в учнів уміння правдиво оцінювати себе, розвиток вдячності, турботливого і відповідального ставлення до природних ресурсів.

Цільова група: учні 5-го класу.

Ресурси: книга Е. А. Піньковської «Моя земля», глобус, шаблони для вправи «Сонце переваг і хмаринки недоліків», кольорові олівці.

У тексті заняття курсивом виділені цитати з книги «Моя земля», а також діяльність, яку виконують учні.

Урок 1

Хід заняття

На початку заняття повідомте дітей, що на цьому занятті ми вирушимо у цікаву уявну подорож до країни, яка має назву «Хто ти?»: «Чи бували ви у цій країні? Кожний, хто в неї потрапляє, зустрічається із своїми гарними і поганими якостями, вчиться краще розуміти себе. Чи можете відповісти на запитання: які ви? Сильні чи слабкі? Турботливі чи егоїстичні? Чесні чи хитрі? Сміливі чи боязкі? Лагідні чи грубі? Під час сьогоднішньої подорожі ми спробуємо це з’ясувати. Помічником і провідником у цій подорожі буде книга «Моя земля», яку написала саме для вас, учнів 5-го класу, письменниця з міста Фастова Емма Піньковська».

Попросіть дітей по колу назвати своє ім’я і продовжити речення «Я люблю, коли мене лагідно називають…».

Запитайте в дітей:

Як ви гадаєте чи усім людям приємно, коли до них лагідно звертаються? А чому? (тому що це означає, що нас люблять, піклуються про нас)

А які лагідні слова ви знаєте по відношенню до землі? (відповіді учнів)

Тобі знайомі вирази:

Земля-матінка.

Земля-трудівниця.

Земля-батьківщина.

Чому люди називають землю матінкою і вважають себе її дітьми? (відповіді учнів)

Матінкою, люди називають свою землю, вважаючи себе її дітьми тому, що вона ретельно зберігає все, що дано у природі і існує для народження і продовження життя: свіже повітря, чисту воду, яскраве сонце.

Спробуйте затамувати подих і не дихати кілька секунд. Чи можете ви жити, не дихаючи повітрям? А скільки ви можете прожити без повітря? (відповіді учнів) А повітря дарує нам земля. І зовсім безкоштовно.

Без надходження чистого повітря в легені, організм людини може прожити лише три-чотири хвилини на власному ресурсі. Після цього часу відбувається самоотруєння шкідливими продуктами, які виділяються у процесі життєдіяльності фізичного тіла (а завдяки циркуляції повітря шкідливі речовини виводяться з організму).

Тепер ти розумієш, мій юний друже, як важливо людям зберігати повітря чистим?

А тепер уявіть собі, що ви перестали пити воду. У будь-якому вигляді – просто воду з-під крану, сік, чай, лимонад, не вживаєте її у супі, не їсте овочі і фрукти, які містять великий обсяг води. Що з вами відбудеться? (відповіді учнів)

Без прийому чистої води людина може витримати кілька днів, після чого наступає зневоднення в усіх системах і органах. Далі – отруєння продуктами розкладу (шлаками), якщо вони не виводяться з організму вчасно. Виявляється, воду належить зберігати у природі чистою! Треба пам’ятати про це усім людям.

А ще уявіть, будь ласка, що раптом перестало світи сонце. Що трапиться з кожним з нас? А з усією планетою? (відповіді учнів)

Пригадай, друже, що відбувається без сонячних променів? Дні сірі і похмурі, погода – холодна, врожай плодів низький. Мало існує рослин, які пристосовані жити в таких умовах, а це означає, що людині без сонця жити на землі буде незатишно: темно, холодно і голодно. Як у древні часи. Хіба можна не любити землю-матінку за турботу про людей і не цінувати її зусиль? [1, с. 4].

Знайомство з книгою

Дітям роздаються книги (1 книга на двох): «Подивіться на обкладинку. Що зображено на ній? (відповіді учнів) Справді, це – у сонячних променях ціла планета Земля, вкрита квітами і деревами. Це – планета, де в кожної дитини є свій дім, і кожній дитині вся планета є рідним домом. А що тримає в руках дівчинка? (відповіді учнів) Маленьку планету. Це – її батьківщина. Давайте відкриємо книгу. Ми сьогодні з вами познайомились з главою «Земля-матінка» на сторінці 4. Подивіться, які малюнки її ілюструють. Що на них зображено? Чому, на вашу думку, автор розмістила саме ці фотографії біля глави «Земля-матінка»? Що ви відчуваєте дивлячись на них? (відповіді учнів). Всі світлини на цій сторінці у сонячному світлі. Майже на кожній картинці – вода: по ній пливе баржа, в ній живуть морські котики, вона напуває цілі ліси і поля, які квітнуть різнобарв’ям. А квіти і дерева, що виросли стали домом для метеликів, комах і равликів, їжею для корови та інших тварин. Звичайно, повітря не видно на фотографії. Але ми знаємо воно є повсюди і без нього неможливе життя».

Вправа «Сонце переваг і хмаринки недоліків»

А тепер давайте згадаємо, що ми з вами подорожуємо країною «Хто ти?». Ми вже дізнались, що людині гідній належить піклуватись про свою землю-матінку, оберігати її, примножувати її дари. І зараз ми з вами спробуємо дізнатись, а ми здатні бути турботливими, відповідальними, вдячними? Та чи є в нас щось, що заважає бути такими?

На аркушах, які ви зараз отримуєте зображено сонце з великою кількістю промінчиків (роздаються шаблони для вправи). Уявіть, що сонце – це ви, і напишіть в його середині своє ім’я (учні пишуть свої позитивні якості на промінцях. Якщо дозволяє час, то учні одночасно розфарбовують сонце). Промінчики – це ваші позитивні гарні якості характеру. Пригадайте їх і напишіть по одній якості на кожному промінчику. Покажіть один одному свої сонця (діти по черзі показують малюнки і читають написане). А тепер подумайте, які недоліки є у вас? Що є в вас таке, над чим потрібно ще попрацювати, щоб стати краще? Те, що ви згадаєте, напишіть на хмаринках недоліків, на хмаринках, які заважають сонцю завжди світити і зігрівати оточуючих (учні пишуть свої недоліки на хмаринках, розфарбовують їх). Які ж хмаринки затуляють сонце? (діти називають те, що записали на хмарках) Молодці! Ви – сміливі діти, адже не побоялись зізнатися собі та інших у своїх недоліках, а це – перший крок до їх подолання.

Емма Піньковська, автор книги «Моя земля» запитує в нас: Якою людиною ти мрієш бути? Справедливою чи не справедливою? (учні можуть одразу відповідати на запитання) Сильною чи слабкою? Чесною чи хитрою? Здоровою чи хворою? Примножуй своїми вчинками добрі і благородні якості. Старайся! Але починати слід з правдивої оцінки самого себе  [1, с. 3].

Вправа «Побажання Землі»

Подивіться, будь ласка, на глобус – макет нашої землі-матінки, її зменшену у тисячі разів копію. Пригадайте все, про що ми з вами сьогодні говорили і подумайте, що б ви хотіли побажати землі? Зараз глобус, рухаючись по колу, опиниться в кожного з вас в руках і ви, завершуючи нашу сьогоднішню подорож, можете сказати все, що вам сподобалось, запам’яталось і висловити свої побажання землі-матінці (учні висловлюються і передають по колу глобус).

Урок 2

Хід заняття

На початку заняття необхідно нагадати дітям, що вони продовжують цікаву уявну подорож до країни, яка має назву «Хто ти?». Кожний, хто потрапляє в цю країну, зустрічається зі своїми гарними і поганими якостями, вчиться краще розуміти себе.

Після цього зазначте: «Сьогодні ми знову поговоримо про нашу землю-матінку і гадаю, всі ви погодитеся, що для того, щоб земля давала врожай зерна, овочів і фруктів, щоб шуміли ліси, очищуючи повітря, щоб квітнули рослини, наповнюючи своїм ароматом повітря, щоб співали пташки, радуючи слух, людям необхідно любити і цінувати красу, підтримувати чистоту, мати почуття міри.

Ви знаєте головне правило життя: турбота про те, що маєш. Як врятувати красу природи і тваринного світу від отруєння продуктами життєдіяльності людей? Як упередити суспільство від самознищення? Як навчитися дотримуватися норм поведінки у житті кожної родини, школи, міста і країни?

Поміркуйте, чи завжди особисто ви виконуєте загальні правила, про які знаєте?» [1, с. 8].

Робота в групах

Подумайте і на аркушах напишіть свої пропозиції:

  • Як зберегти чистоту води?
  • Як зберегти чистоту атмосфери (повітря)?
  • Як зберегти красу рослинного світу?

При цьому обов’язково зазначте, що особисто кожен з вас може зробити для збереження природних ресурсів (діти працюють у групах, після чого презентують свої відповіді на запитання).

А тепер давайте познайомимось з порадами, які нам дає у книзі Емма Піньковська: «Ти бачив, якими чорними хмарами інколи закривається сонце? Ти знаєш, з чого складаються ці хмари? Правильно, з пилу, шкідливих газів, викидів від технологічних процесів, з диму палаючих лісів і полів, з випаровувань від сміттєзвалищ.

Запам’ятай головне, мій юний друже, що хмари множаться, згущуються і темнішають від злих думок, нерозумних слів і поганих вчинків тих громадян, хто не привчений поки що турбуватися про збереження життя на землі.

Чисті думки, розумні слова і благі вчинки людей врятують і збережуть планету. Намагайся і ти досягнути успіху у цьому» [1, с. 8].

Вправа «Я хочу, щоб мої думки»

Ви зрозуміли наскільки важливою є кожна думка кожної людини, як багато вона може зробити. Поміркуйте, якими ви хочете, щоб були ваші думки? Подумали? Тепер по черзі продовжіть фразу: «Я хочу, щоб мої думки…» (діти по черзі говорять).

Запрошую вас встати в коло, взятися за руки і заплющити очі. Давайте зараз кожен з нас пошле свою чисту, добру, вдячну думку нашій землі і побажає їй миру, процвітання, краси (діти виконують завдання). Дякую вам за нашу сьогоднішню подорож і чекаю на наступну зустріч.

 

Література

  1. Пиньковская Э. А. Моя земля : рассказы / Э. А. Пиньковская. – Черкассы : Издатель Чабаненко Ю. А., 2011. – 16 с.